Peking si v Evropské unii vyhlédl další "bránu", jež by mu měla nejen usnadnit přístup čínského zboží na lákavý trh, ale současně posílit hospodářský i politický vliv Číny na starém kontinentu. Ve čtvrtek večer přiletěl do Říma prezident Si Ťin-pching, který během pátku s italskými lídry jedná o investicích do italských přístavů, ale také do finančního sektoru, telekomunikací, strojírenství či farmaceutického průmyslu. Bude podepsáno "memorandum o porozumění", tedy nezávazná dohoda určující hlavní cíle spolupráce.

Itálie se rozhodla spolupracovat s Čínou na důležitých projektech, jež jsou součástí čínské iniciativy nazvané Jedno pásmo − jedna cesta. Prezident Si Ťin-pching ji ohlásil v roce 2013 s odůvodněním, že jejím hlavním cílem je podpořit globální hospodářský růst. Zahrnuje výstavbu silnic, železnic, námořních přístavů, ale také ropovodů, elektráren a dalších objektů. "Nová hedvábná stezka pro jednadvacáté století", jak ji Čína prezentuje, ale vyvolává na Západě přinejmenším podezření, že jejím hlavním cílem je posílit vliv Číny na mezinárodní scéně.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.