Nový stavební zákon provází celá řada nejasností. Návrh především počítá se zavedením fikce souhlasu ve stavebním řízení. To znamená, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena.

V této lhůtě však u větších staveb nebo projektů zasahujících do památkově chráněných území není možné zpracovat všechna nutná vyjádření. Zrušením institutu závazných stanovisek a podřízením památkové péče rozhodování centrálního stavebního úřadu novela fakticky ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče. Právě tyto principy jsou zachyceny v současném návrhu.

Chystaná změna by tak vážně ohrozila naše kulturní dědictví, a novela by proto měla být stažena a odborně přepracována. Požadavek je opodstatněný i proto, že návrh rekodifikace není v souladu s našimi zákony a dle připomínek ministerstva vnitra neodpovídá ani legislativním pravidlům vlády. Zpracovatelé navíc ignorovali důležitost zakotvení oboru v soustavě mezinárodních úmluv v oboru péče o kulturní dědictví, které jsou součástí platného právního řádu České republiky. Dalším problémem je i to, že stavební legislativu má podle kompetenčního zákona připravovat ministerstvo pro místní rozvoj, nikoliv advokátní kancelář, kterou je v tomto případě Havel & Partners, která je mezi lidmi z branže spojována s Hospodářskou komorou.

Neznevažuji jejich legislativní um, avšak v argumentaci, která zaznívá na obranu návrhu nového stavebního zákona, je mnoho nelogičností. Dovolím si tvrdit, že zjednodušení procesů a integrace rozhodování do jediného úřadu nebudou mít žádný preventivní a protikorupční účinek. Právě tato integrace v kombinaci s fikcí souhlasu naopak obrovským způsobem zjednoduší možnou korupci ve stavebním řízení.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru