Nejzajímavější na brexitu je to, o čem se nemluví. Tak třeba nevznikla žádná alternativa vůči EU, s kterou by britští diplomaté objížděli svět, hledali spojence a nahlodávali další země (třeba Itálii nebo ČR) k následování jejich alternativní unie. Vždyť by to přece mělo být tak snadné: EU jde špatným směrem, nabízíme funkčnější alternativu unie (říkejme jí třeba Alternativní unie nebo hypotetická Ideální unie), kde státy budou moci svobodněji obchodovat a zároveň svobodněji rozhodovat. To by přece bylo hodno Britů: to, na čem Evropa pracovala posledních 70 let, je špatně a zde máme jiný, lepší plán.

Jenže tato věta nikdy nikde nezazněla. Ani nikoho, obávám se, nenapadlo se nad něčím podobným vůbec zamyslet. Což je vlastně šílené − je to, jako by se rodina rozhodla, že přestane používat hromadnou dopravu. Tak co třeba jezdit autem? Ne, příliš drahé! To chcete chodit pěšky? To by děti nedaly. Tak dobře, ještě je tu možnost jezdit na kole. Příliš kopcovitý terén. Tak skútr? To zas nechce babička. Motorka? To nepovolí máma! Hm… a fakt si nechcete tu hromadnou dopravu rozmyslet, když nevíte, jak se bez ní budete dopravovat?

Schrödingerovy kočky a měnová horákyně

Jeden z nejznámějších jevů v kvantové fyzice je superpozice. Schrödinger navrhl známý myšlenkový experiment se dvěma kočkami, podle kterého je pojmenována řada knížek. V něm je kočka díky jisté vlastnosti kvantového světa živá a zároveň mrtvá. Británie by mohla skončit v takovém členství. Byli by členy i nečleny zároveň. Není to koneckonců nic zas tak šíleně nového, Dánsko má takovou schrödingerovskou měnu. Z jistého pohledu to je dánská koruna, z jiného je to euro.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Vaclav Voracek 22.03.2019 14:38
Sedlacka mam rad a pise vtipne a mimo mainstream. Poustet se na pudu kvantove fyziky, kdyz nevi presne o cem to je uz je prece trochu moc tenky led.
Markéta Sedláčková 22.03.2019 08:01
Neotřelý,nápaditý a skvěle přirovnáními ilustrovaný komentář k dlouho šedivě omýlané problematice. Děkuji.Jen řestože rozhodnutí shora bude v této emocionální situaci vždy vnímáno negativně,je referendum nástrojem,který dokáže racionálně vybírat z více jemně odstíněných variant nebo hrozí spíše opětovné podlehnutí iracionální populistické kampani?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru