Ještě jako student práv začínal v CzechInvestu, dnes je Milan Kratina zakladatelem a spolumajitelem firmy Accolade, která se před pár týdny umístila jako jedna ze tří českých firem v žebříčku FT 1000. Tedy na seznamu nejrychleji rostoucích společností v Evropě, sestaveném Financial Times.

HN: Máloco je tak málo sexy jako průmyslové haly. Nebo mně to tak aspoň přijde. Jak se firma, která tyto haly staví a pronajímá, dostane mezi štiky evropského byznysu?

To je pohled člověka, který o tom opravdu moc neví. Jistě, chápu, že dnes jsou možná mnohem víc sexy různé coworkingové kanceláře, ve kterých působí start-upy, co se snaží vymyslet nový Facebook nebo nový Amazon, ale můžu vám garantovat, že pokud nebudou chtít podnikat jen v on-line světě, dřív nebo později se dostanou do momentu, kdy budou potřebovat prostory na výrobu nebo skladování. Tedy že budou potřebovat nás.

HN: Kdo jsou vaši klienti?

Jsou zhruba trojího typu. Výrobci s lehkými výrobami, často Průmysl 4.0 se spoustou robotů a automatických linek. Pak logistické firmy zajišťující přepravu zboží jako DHL nebo FedEx. Pro ně jsme důležití polohou. No a pak samozřejmě e-commerce. Můžeme tomu říkat "Amazon efekt" a jde o segment, který nejvíc roste. V USA jsou už čtyři kvartály po sobě průmyslové haly dražší než kancelářské budovy.

HN: Pro mnoho lidí jsou průmyslové nemovitosti nevzhledné budovy kolem silnic, montovny, které berou ostatním levnou pracovní sílu.

Když to někdo říká, tak mě to vždycky pobaví. Připomíná mi to paradox syrského uprchlíka. Neboli že se někdo bojí, že přijde nevzdělaný imigrant, který nám ostatním vezme práci. Jak nám může vzít práci, když je nevzdělaný? Podobné je to s průmyslovými halami. České firmy si stěžují, že jim berou lidi z trhu práce, a přitom je špatně platí. To přece nedává smysl. Kdyby špatně platily, tak k nim lidé nejdou.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru