Projev kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva vysílaly všechny místní zpravodajské televizní kanály. "Letos to bude 30 let, kdy zastávám nejvyšší post v zemi. Rozhodl jsem se vzdát se pravomocí prezidenta," pronesl muž, který má oficiální titul jelbasy neboli vůdce národa. V režii kanálu Chabar 24 zapomněli vypnout mikrofon, a tak byl ve vysílání slyšet výkřik, nepříliš spisovně vyjadřující silné překvapení režiséra.

78letý Nursultan Nazarbajev vedl zemi od roku 1989, kdy se stal prvním tajemníkem kazašské komunistické strany. Odtud jen přesedl do křesla prezidenta nově nezávislého Kazachstánu. Vládl podobným stylem jako jeho sousedé v regionu, ale umírněněji. "Existenci opozice nepřipouštěl, ale aspoň je neházel do kotle s vařící vodou jako v Uzbekistánu," říká západní podnikatel, který si nepřál být jmenován.

Nazarbajev se současně snažil být maximálně přátelský vůči zahraničním investorům. Kazachstán je například na prvním místě v kapitole "Ochrana minoritních investorů" v žebříčku Doing Business Světové banky. Pracuje se také na vytvoření zvláštního hospodářského soudu po vzoru Hongkongu, Singapuru nebo Kataru. Pro zahraniční investory by tak fungovalo britské právo, vláda slibuje i pozvání skutečných britských soudců.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.