Ahoj babí, tak jak se dneska máš?"

"No to je dobře, že seš tady. Neseš mně to mlíko a máslo? A kdepak ses vůbec toulala?"

"Představ si, babí, šly jsme s holkama demonstrovat."

"Demonstrovat? Jako žes nebyla ve škole?"

"No, nebyla. Nejdřív mně to bylo blbý, zrovna jsme měli psát test ze ZSV a já měla strach, že si učitelé řeknou, že se chceme ulejt. Ale pak jsem si řekla, že to zvládnu. Půjdu ráno na Malostranský náměstí, tam byl sraz, víš, projdu s ostatníma centrem města a pak se vrátím na test do školy."

"Aha, já vás vlastně viděla v televizi! Došlas až na Národní?"

"Jasan, babí. Prej nás bylo přes dva tisíce. Spousta lidí nesla transparenty, skandovali jsme různý hesla a křičeli a pískali, v takových vlnách, a ty se nádherně nesly městem. Lidi z chodníků nás povzbuzovali, někteří se k nám přidávali. Celý rodiny. A na Národní jsme volali Máme holé lesy a taky zvonili klíčema. A představ si, v jednom domě se z okna vykláněla starší paní, mávala na nás véčkem a brečela. Zastavili jsme. A byli tam taky vědci a říkali, že jsme poslední generace, co s tím má šanci něco udělat. Babí, vono je to fakt vážný."

Dívám se na ně. Sedí v kuchyni a povídají si o změnách klimatu, o zvyšování hladiny oceánu a ohroženém Grónsku, o emisích, o vedrech a suchu, o uhlí a skládkách, o fast fashion, o veganech a zero waste. Ještě před týdnem by mě ani nenapadlo, že by o něčem takovém mohly diskutovat. Vždyť je dělí skoro 70 let. A nejen to.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.