Na českém nebi letos opět zhoustne provoz. Podle plánu poletí nad Českem o 4,4 procenta více letadel než loni. Velká část z nich ale původně měla letět jinudy. Kvůli přeplněnému prostoru nad jihem Německa evropská agentura Eurocontrol, která koordinuje vzdušný provoz nad kontinentem, rozhodla o přesměrování části letů přes Česko a Polsko. Dotkne se to asi tisícovky letů denně v letních měsících, kdy je provoz nejvyšší.

Loni nad Českem proletělo 912 815 letů. Každý den tak využilo český vzdušný prostor průměrně 2500 letadel.

Některá letadla tedy letos v létě budou muset místo nejkratší trasy letět oklikou. Eurocontrol ale upozorňuje, že kdyby nechal lety na jejich původních trasách, byla by celková zpoždění ještě vyšší. Letadla tak budou v podobné situaci jako řidič auta, který objíždí ucpanou dálnici po vedlejších silnicích. Do svého cíle dojede později, než původně plánoval, ale rychleji, než kdyby jel po ucpaném hlavním tahu.

4,4 procenta

O tolik by letos měl podle Eurocontrolu vzrůst počet letů nad Českem oproti roku 2018.

S vyšším počtem letů musí počítat čeští dispečeři. "Připravujeme provozní opatření, která povedou k navýšení kapacitních požadavků evropského správce letové sítě," uvedl mluvčí českého řízení letového provozu Richard Klíma a dodal, že je nezaskočí zvýšení provozu do pěti procent.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.