Slovenské prezidentské volby nabídnou v následujících dvou týdnech v osobách Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče politický souboj, na který nejsme ve střední Evropě příliš zvyklí. Hlavními argumenty v něm nebudou přídavky na děti nebo zvýšení důchodů, i když Šefčovič se o to zřejmě na radu stratégů Směru − sociální demokracie pokusí. Hlavní útok na favoritku volby se povede po kulturně-etické rovině, jak už naznačily první nedělní povolební televizní debaty.

Kulturní, civilizační či světonázorové − jak říkají Poláci − pohledy jsou a budou tím, podle čeho se nejen Slováci v blízké budoucnosti budou rozhodovat ve stále větší míře. Základní sociální a ekonomické argumenty už totiž v relativně bohatých zemích, jako jsou Slovensko, Česko či Polsko, ztrácejí na významu, podobně jako ztratily na Západě, kde o voliče přicházejí tradiční strany opírající svoji ideologii právě o boj za sociální a ekonomická práva. Stačí se zeptat libovolných sociálních demokratů.

Čaputová řekla, že by jí nevadila adopce dětí homosexuálními páry, ale že to jako prezidentka nebude prosazovat. Šefčovič, mající dosud image eurokrata z nominálně levicové strany, na ni zaútočil jako na "superliberálku", začal ze sebe dělat zastánce křesťanských tradic a nabízí se i nacionalistickým a euroskeptickým voličům. Z úst místopředsedy Evropské komise bude ale znít protimigrační, národovecká rétorika poněkud nevěrohodně, což voliči nejspíš dokážou sami zhodnotit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru