Velká Británie a Evropská unie mají jasný zájem uzavřít po brexitu oboustranně výhodnou obchodní dohodu, která by upravovala jejich budoucí ekonomické vztahy, prohlásil na Fóru Hospodářských novin britský komisař pro obchod s Evropou Andrew Mitchell. "Jednání jistě budou složitá, ale určitě by mělo být možné domluvit se s EU na velmi rozsáhlé dohodě o volném obchodu," věří Mitchell.

Doufá, že vše půjde podle plánu, tedy že britský parlament nakonec schválí dohodu o podobě brexitu, kterou s EU vyjednala britská premiérka Theresa Mayová. V tom případě by po odchodu Spojeného království začalo platit přechodné období, během něhož by se prakticky nic nezměnilo − země by stejně jako nyní byla plným členem jednotného evropského trhu. Britské a evropské firmy by tak obchodovaly podle dosavadních pravidel.

Během přechodného období by Londýn se státy EU jednal o uzavření zmíněné definitivní obchodní dohody. Přechodné období má trvat do konce roku 2020. Po vzájemné dohodě je možné ho prodloužit o další dva roky.

Mayová ale zatím smlouvu o podobě brexitu nebyla schopná prosadit v domácím parlamentu. Poslanci ji už dvakrát jasnou většinou hlasů zamítli. Premiérka ji tento týden chce předložit znovu − ke třetímu hlasování by tak mělo dojít už v úterý, eventuálně ve středu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.