Předložený návrh novely je velmi matoucí a může uživatele uvádět v omyl. Návrh zákona ignoruje mezinárodní právo i judikaturu Soudního dvora EU. Nejedná se o duplicitní poplatek, jak často zaznívá z úst předkladatelů.

V civilizovaném světě je naprosto normální a běžné, že se platí za hudbu v restauracích, kadeřnictvích či obchodech. V případě upření odměn autorům za užití jejich hudby prostřednictvím přístrojů v provozovnách by byla Česká republika evropskou raritou.

Věcných argumentů pro nepřijetí novely existuje celá řada. Negativní stanovisko vyjádřilo jak ministerstvo kultury, tak i další resorty. OSA je odpovědná nejen domácím autorům, ale i více než 3,5 milionu autorů z celého světa, mimo jiné i za to, že dohlíží na míru ochrany práv autorů hudby na území České republiky. Přijetím návrhu novely by došlo k flagrantnímu zásahu do práv autorů v porovnání s jinými evropskými zeměmi. V takovém případě se budou muset autoři prostřednictvím OSA domáhat svých nároků. Mezi vlastníky práv a uživateli se povedou letité spory o narovnání právního prostředí v České republice. A nebude tomu poprvé.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Martin Kodera 26.03.2019 12:16
Díky moc, přesně takhle jsem si to představoval. MK
Filip Černý 22.03.2019 12:29
Dobrý den, děkujeme za relevantní upozornění. Udělali jsme úpravy webu, které funkci/erudici autorů zviditelní.
Martin Kodera 19.03.2019 16:06
U těchto článků, které proti sobě staví dva názory, bych uvítal, kdyby bylo u autorů uvedeno, co jsou zač, neboť to má výrazný vliv na vyznění daného názoru. To, že je pan Strejček předseda představenstva OSA, tudíž osoba kariérně závislá na tom, co v tomto článku prosazuje, je podle mě podstatným faktem a zasloužilo by si zmínění v článku.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru