Předložený návrh novely je velmi matoucí a může uživatele uvádět v omyl. Návrh zákona ignoruje mezinárodní právo i judikaturu Soudního dvora EU. Nejedná se o duplicitní poplatek, jak často zaznívá z úst předkladatelů.

V civilizovaném světě je naprosto normální a běžné, že se platí za hudbu v restauracích, kadeřnictvích či obchodech. V případě upření odměn autorům za užití jejich hudby prostřednictvím přístrojů v provozovnách by byla Česká republika evropskou raritou.

Věcných argumentů pro nepřijetí novely existuje celá řada. Negativní stanovisko vyjádřilo jak ministerstvo kultury, tak i další resorty. OSA je odpovědná nejen domácím autorům, ale i více než 3,5 milionu autorů z celého světa, mimo jiné i za to, že dohlíží na míru ochrany práv autorů hudby na území České republiky. Přijetím návrhu novely by došlo k flagrantnímu zásahu do práv autorů v porovnání s jinými evropskými zeměmi. V takovém případě se budou muset autoři prostřednictvím OSA domáhat svých nároků. Mezi vlastníky práv a uživateli se povedou letité spory o narovnání právního prostředí v České republice. A nebude tomu poprvé.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Kodera 26.03.2019 12:16
Díky moc, přesně takhle jsem si to představoval. MK
Filip Černý 22.03.2019 12:29
Dobrý den, děkujeme za relevantní upozornění. Udělali jsme úpravy webu, které funkci/erudici autorů zviditelní.
Martin Kodera 19.03.2019 16:06
U těchto článků, které proti sobě staví dva názory, bych uvítal, kdyby bylo u autorů uvedeno, co jsou zač, neboť to má výrazný vliv na vyznění daného názoru. To, že je pan Strejček předseda představenstva OSA, tudíž osoba kariérně závislá na tom, co v tomto článku prosazuje, je podle mě podstatným faktem a zasloužilo by si zmínění v článku.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru