Předložený návrh novely je velmi matoucí a může uživatele uvádět v omyl. Návrh zákona ignoruje mezinárodní právo i judikaturu Soudního dvora EU. Nejedná se o duplicitní poplatek, jak často zaznívá z úst předkladatelů.
V civilizovaném světě je naprosto normální a běžné, že se platí za hudbu v restauracích, kadeřnictvích či obchodech. V případě upření odměn autorům za užití jejich hudby prostřednictvím přístrojů v provozovnách by byla Česká republika evropskou raritou.
Věcných argumentů pro nepřijetí novely existuje celá řada. Negativní stanovisko vyjádřilo jak ministerstvo kultury, tak i další resorty. OSA je odpovědná nejen domácím autorům, ale i více než 3,5 milionu autorů z celého světa, mimo jiné i za to, že dohlíží na míru ochrany práv autorů hudby na území České republiky. Přijetím návrhu novely by došlo k flagrantnímu zásahu do práv autorů v porovnání s jinými evropskými zeměmi. V takovém případě se budou muset autoři prostřednictvím OSA domáhat svých nároků. Mezi vlastníky práv a uživateli se povedou letité spory o narovnání právního prostředí v České republice. A nebude tomu poprvé.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru
Komentáře ke článku