Ne že by naše doba byla prostá mýtů či líná ve vytváření nových. Natáčíme (o sobě) filmy a ságy typu Pán prstenů, Matrix, o kterých velice dobře víme, že nejsou skutečné, a přesto je "prožíváme", protože symbolizují životy, které naoko chceme žít, ale očividně nežijeme. Stejně jako starověký kovář sní dnes ajťák či ekonomický poradce o světě, o kterém ví, že není, ale žije tak nějak skrze něj. To je ten Bajaja v nás, který nás budí k činu a láká nás interpretovat svůj život v kontextu těchto hrdinných příběhů našich dospělých pohádek.

Se slovem mýtus jsou pradávné problémy. Předně si jej lidé dnes spojují s něčím, co je sice obecně přijímáno, nicméně je samo o sobě mylné. Typu "mýty ve stravování" nebo "mýty o EU". Občas lze zahlédnout v novinových nadpisech správnější označení "nepravdivé mýty o…", což zaprvé není redundance a za druhé to znamená, že mýty mohou být "pravdivé", mohou-li být "lživé".

Mýtus je spíše něčím, skrze co spatřujeme svět. Jsou to brýle, skrze které ve světě vidíme neviditelný svět. My svět nevidíme, my jej vyvěřujeme, jak jsem slyšel od jednoho kazatele. Naše čtení světa je především symbolické. Praktický příklad. Tak třeba sčítání, banální a nejběžnější úkon matematiky, je značeno symbolem +. Ovšem i sčítání, i samotný počet, je ryze symbolický akt, v realitě žádné sčítání není, reálné funkční + člověk nikdy neviděl, jen v jeho symbolické, umělé, neexistující rovině.

Jordan Peterson, psycholog a světový intelektuální hit, má zajímavou přednášku o tom, jak nevidíme věci a události, ale nástroje a funkce. Antický myslitel Sallustius kdysi popsal mýtus jako něco, co se nikdy nestalo, ale děje se neustále. Mýtus je tedy něco, co v reálné skutečnosti fyzicky není, ale něco, skrze co se skutečnost stává teprve skutečnou, protože nám umožňuje vnímat věci v jejich (funkčním) smyslu. To platí pro interpretaci obecně. Ta v hmotné realitě sama o sobě přítomna "není", ale dává hmotné realitě interpretaci, smysl. Říká našim smyslům, jak věc, událost sladit s myslí. Zvláštní podobnost slov smysl, smysly a mysl je výmluvná a zamyšleníhodná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Milan Horký 15.03.2019 12:19
On i ten algoritmus musí někde fyzicky existovat, ale jeho hmotné projevy jsou tak nepatrné, že se dají běžně považovat za virtuální nebo neexistující. Velice inspirativní článek.
Petr Husák petrxxh 15.03.2019 10:16
Je to v podstatě takový matrix. Nejdříve je třeba se osvobodit z virtuálního matrixu, aby člověk poznal, že tam nejsou skutečné věci, ale pak zjistí, že i ty skutečné věci jsou svým způsobem iluzorní, protože ať děláme, co děláme, můžeme je vnímat pouze prostřednictvím našich smyslů, jejichž signály pak naše mysl vnímá jako vjemy, nikoliv skutečné věci. Jinými slovy, až vědci objeví nějaký neurointerface, na který se napojí místo našich smyslů ten neviditelný internet, bude velmi těžké pochopit iluzornost původní reality :-D
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru