Shell si dnes většina lidí spojuje s těžbou ropy a zemního plynu. Plány britsko-nizozemského gigantu na příští roky se ale ubírají jiným směrem. "Množství čisté energie, kterou hodláme prodávat, z nás do roku 2035 udělá největšího poskytovatele elektřiny na světě," řekl britskému listu Financial Times Maarten Wetselaar, ředitel divize Shellu pro plyn a nové energie. Je přesvědčen, že díky síle firemní značky a globálnímu rozsahu jejího byznysu se to může Shellu podařit.
Dnes společnost patří mezi největší těžaře ropy na světě. Ve snaze vyhovět zpřísňujícím se emisním normám a snížit svůj podíl na globálním oteplování ovšem očekává, že se jejímu tradičnímu byznysu v budoucnu nepovede tak dobře jako nyní. Právě proto sází na elektřinu.
dolarů hodlá Shell od roku 2020 každoročně investovat do rozvoje nových energetických technologií, mezi něž řadí i elektřinu.
"Mnoho konkurentů na trhu s elektřinou je v nevýhodě. Musí se spoléhat na zastaralé technologie uhelných nebo jaderných elektráren," uvedl pro list Wetselaar. "My oproti tomu očekáváme, že si lidé elektřinu budou skladovat v bateriích ve svých sklepech, budou mít solární panely na střeše a budou od nás chtít, abychom jim pomáhali snižovat spotřebu," sdělil manažer.
Shell hodlá od roku 2020 do nových energií, mezi něž počítá i elektřinu, každoročně investovat až dvě miliardy dolarů. To je stále pouze zlomek z ročního investičního balíku koncernu, který nyní činí 25 miliard dolarů. Podle Wetselaara si ale firma hodlá nejprve ověřit, zda jí vkládání peněz do čistých energií dává smysl.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru