Poté co loni v létě odvolal ministr školství Robert Plaga šéfa Cermatu (Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání) Jiřího Zíku, slíbil, že stát se bude věnovat pouze hodnocení didaktických testů, nikoliv slohových prací či ústních zkoušek. Svůj slib dodržel a nový školský zákon, který počítá s novou podobou maturit od roku 2020/2021, opravdu přenáší pravomoci za ústní a písemnou část maturit zpátky do škol.

A vůbec nejde o špatnou změnu, přestože jí kritici vyčítají, že se sníží obtížnost maturity podle jednotlivých typů škol a že zkouška, která měla být jednotná pro všechny, bude opět rozdílná. A že to může mít devastační důsledek na vzdělání jako celek. Jenže středoškolák, který neusiluje o vysokou školu, ale přesto maturitu nutně potřebuje (aby se mohl ucházet o nějakou pracovní pozici, která zkoušku vyžaduje ze zákona), nemusí mít stejný přehled o literatuře jako budoucí student pedagogické fakulty. Navíc centrální hodnocení slohových prací v minulosti doprovázely problémy. Je pravda, že by středoškoláci měli umět číst a psát pokud možno gramotně a srozumitelně, s čímž má problémy i mnoho vysokoškolsky vzdělaných lidí, nicméně ne všichni potřebují ke kariéře to samé. A pokud neexistuje jiná závěrečná zkouška než maturita, která by měla stejnou sílu podle zákona, potom její přizpůsobení školám není na škodu.

Didaktický test by si ale zasloužil změnu. Po průšvihu v roce 2016, kdy měli žáci v textu najít epizeuxis (básnická figura, která je založena na opakování slova nebo slovních spojení), přičemž většina žáků nevěděla, co to vlastně je, se Cermat lehce poučil. Když chtěl po studentech, aby v roce 2017 našli anakolut (vyšinutí z větné vazby) či zeugmu (spřažení dvou výrazů jedním závislým členem), aspoň našli v závorce vysvětlivky v češtině, co mají hledat. Přesto se didaktické testy nevyhnuly kritice − jsou prý zahlceny dlouhými a nepochopitelnými texty.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jan hoyer 15.03.2019 14:44
O posílení čtenářské gramotnosti na praktické úrovni by ale mělo i ministerstvo usilovat relevantní změnou RVP, kterou zatím raději deleguje někam k externím "expertům", aby se vyhnulo mnohdy zapáleným diskuzím o věci.
Libor Cupal 14.03.2019 08:07
A přesně k tomu to povede... nikoli (tu) zeugmu, ale (to) zeugma, střední rod, jako např. schéma.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru