Poté co loni v létě odvolal ministr školství Robert Plaga šéfa Cermatu (Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání) Jiřího Zíku, slíbil, že stát se bude věnovat pouze hodnocení didaktických testů, nikoliv slohových prací či ústních zkoušek. Svůj slib dodržel a nový školský zákon, který počítá s novou podobou maturit od roku 2020/2021, opravdu přenáší pravomoci za ústní a písemnou část maturit zpátky do škol.

A vůbec nejde o špatnou změnu, přestože jí kritici vyčítají, že se sníží obtížnost maturity podle jednotlivých typů škol a že zkouška, která měla být jednotná pro všechny, bude opět rozdílná. A že to může mít devastační důsledek na vzdělání jako celek. Jenže středoškolák, který neusiluje o vysokou školu, ale přesto maturitu nutně potřebuje (aby se mohl ucházet o nějakou pracovní pozici, která zkoušku vyžaduje ze zákona), nemusí mít stejný přehled o literatuře jako budoucí student pedagogické fakulty. Navíc centrální hodnocení slohových prací v minulosti doprovázely problémy. Je pravda, že by středoškoláci měli umět číst a psát pokud možno gramotně a srozumitelně, s čímž má problémy i mnoho vysokoškolsky vzdělaných lidí, nicméně ne všichni potřebují ke kariéře to samé. A pokud neexistuje jiná závěrečná zkouška než maturita, která by měla stejnou sílu podle zákona, potom její přizpůsobení školám není na škodu.

Didaktický test by si ale zasloužil změnu. Po průšvihu v roce 2016, kdy měli žáci v textu najít epizeuxis (básnická figura, která je založena na opakování slova nebo slovních spojení), přičemž většina žáků nevěděla, co to vlastně je, se Cermat lehce poučil. Když chtěl po studentech, aby v roce 2017 našli anakolut (vyšinutí z větné vazby) či zeugmu (spřažení dvou výrazů jedním závislým členem), aspoň našli v závorce vysvětlivky v češtině, co mají hledat. Přesto se didaktické testy nevyhnuly kritice − jsou prý zahlceny dlouhými a nepochopitelnými texty.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

jan hoyer 15.03.2019 14:44
O posílení čtenářské gramotnosti na praktické úrovni by ale mělo i ministerstvo usilovat relevantní změnou RVP, kterou zatím raději deleguje někam k externím "expertům", aby se vyhnulo mnohdy zapáleným diskuzím o věci.
Libor Cupal 14.03.2019 08:07
A přesně k tomu to povede... nikoli (tu) zeugmu, ale (to) zeugma, střední rod, jako např. schéma.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru