Britští poslanci odmítli ve středečním hlasování možnost, že by země odešla z Evropské unie bez dohody. Znamená to, že si otevřeli dveře k tomu, aby mohli případně odhlasovat odložení brexitu. K brexitu má přitom dojít už 29. března. Hlasování o odložení se bude konat ve čtvrtek. Následně by ale takové řešení musely potvrdit i všechny země Evropské unie.

Poslanci potvrdili návrh vylučující odchod země z EU bez dohody za všech okolností. Pro bylo 321, proti 278 poslanců. 

"Pokud se na ničem jiném nedohodneme, bude stejně muset Británie odejít bez dohody, pokud z EU neodejdeme, poškodíme už nyní slabou důvěru lidí v Parlament," řekla v reakci na hlasování premiérka Theresa Mayová.

Vláda se právně nezávazným textem nemusí řídit. Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě ani není v její moci, a očekává brzy vlnu ministerských demisí.

Poslanci také odmítli druhý pozměňovací návrh, který požadoval odložení brexitu do 22. května a "řízený odchod bez dohody". Pro něj hlasovalo 164 poslanců, proti němu 374 poslanců.

Podle šéfa opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je prodloužení článku 50 nevyhnutelné. "Pojďme najít řešení a vyřešme krizi, které tato země čelí," řekl v reakci na proslov Mayové.

Britští poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o odkladu brexitu do 30. června, delší prodloužení by znamenalo účast Británie na volbách do Evropského parlamentu. Oznámil to ve čtvrtek předseda Dolní sněmovny John Bercow. Dosud předpokládaný termín odluky je 29. březen.

Pokud by Londýn chtěl odklad odluky prodloužit na delší období než do konce června, muselo by se Spojené království zúčastnit evropských voleb.

Ke shození možnosti brexitu bez dohody ze stolu nestačí hlasovat proti, ale je třeba podpořit dohodu, vzkázala dnes večer do britské sněmovny Evropská komise. Její mluvčí zároveň připomněl, že EU s vládou premiérky Theresy Mayové už takovou dohodu dojednala a je připravena ji podepsat.

Mayová už ve středu v Dolní sněmovně řekla, že si nadále přeje, aby Británie opustila Evropskou unii s dobrou dohodou. Za takovou dohodu přitom označila dokument, který v úterý britští poslanci odmítli.

"Chci EU opustit s dobrou dohodou," uvedla Mayová v reakci na projev člena své Konzervativní strany a příznivce tvrdého brexitu, který ji vyzval, aby zopakovala svá dřívější slova, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda.

Mezi možná řešení brexitu v současnosti patří, že by parlament přijal nakonec současnou dohodu. Případně může Evropská unie změnit své stanovisko a nabídnout Britům ústupky. O těch ale evropští lídři nechtějí slyšet. Sporný je bod kolem irské pojistky. Ta spočívá v tom, že by Británie zůstala i po brexitu členem evropské celní unie, a to proto, aby nebylo nutné obnovit fyzickou hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Pro Iry je fyzická bariéra nepředstavitelná, neboť se obávají, že její obnovení by mohlo vést ke vzkříšení konfliktu a teroristických útoků, které probíhaly v minulém století pod vedením Irské republikánské armády.

Jako další alternativa se nabízí i konání druhého referenda. Pravděpodobnější je ale po středečním hlasování scénář, kdy Británie požádá evropské země o odložení brexitu. Britské úřady se proto připravují i na variantu, že by se v zemi ještě konaly eurovolby. Ke schválení odkladu musí ale všechny evropské země hlasovat jednomyslně.