"Nekýchám tolik, je to dobrý." I takhle může znít krátká a poměrně výstižná recenze čističky vzduchu. V domě, v němž řádí černá psí bestie, která posledních pár týdnů začala shazovat zimní srst, je to výhra. A na straně vítězů stojí dvojice nenápadných bílých kvádrů s černým kruhovým displejem: Xiaomi Air Purifier Pro EU a Xiaomi Air Purifier 2s.

Čističky vzduchu jsou v podstatě jen velký větrák s několika filtry, recenze na stránkách Techu i značka Xiaomi ale samozřejmě prozrazují, že tady nejde o úplně obyčejný větrák. Obě čističky vzduchu totiž mají wi-fi modul a dají se ovládat telefonem. Model 2s dokonce poslouchá hlasové příkazy zadané přes Alexu od Amazonu nebo Google Asistenta. A to už za test stojí.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Boj proti smogu nemusí vypadat ošklivě

O Xiaomi se dříve často mluvilo jako o čínském Applu. Při pohledu na Air Purifier i další produkty mimo telefony je zřejmé, že Xiaomi dělá všechno pro to, aby to tak zůstalo. Stejně jako technické parametry je pro Xiaomi důležitý i co nejjednodušší a funkční design. Xiaomi Air Purifier Pro i novější, menší a méně výkonný Air Purifier 2S jsou jednoduché bílé kvádry se stovkami malých otvorů ve spodní části a s černým kruhovým displejem vysoko na čele zařízení.

Vrchní strana obsahuje výdech dvojitého ventilátoru, který díky podtlaku natahuje okolní vzduch do filtru ve spodní části zařízení, a kromě toho nabízí jediné tlačítko, jež slouží k přepínání provozních režimů a zapnutí či vypnutí uspaného spotřebiče. Na vrchu je také senzor, který sleduje intenzitu okolního světla a upravuje podle ní jas OLED obrazovky na čelním panelu, aby zářící informace o kvalitě vzduchu nerušila při spaní.

Záda jsou pak zajímavější – obsahují dvířka pro výměnu filtru a na zádech sídlí senzory, které sledují kvalitu zvuku. Laserem měří počet mikroskopických pevných částic ve vzduchu. U kvality vzduchu se sledují zejména velmi malé částice s průměrem 2,5 mikronu. Hodnota označovaná jako PM2.5 udává obecnou kvalitu vzduchu a nabízí rychlou informaci o tom, jak na tom domácnost je, díky změně barevnosti displeje.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Podle mezinárodních standardů je optimální hodnota od nuly asi do 50 jednotek PM2.5, takové hodnoty i Xiaomi ukazuje se zeleným kroužkem kolem čísla. Vyšší hodnoty mají žlutou barvu a kritické hodnoty v trojciferných číslech pak zří červeně. To ale není všechno – informace o znečištění v okolí zařízení logicky slouží ke změně intenzity čištění vzduchu, což funguje i bez aplikace či ručního zásahu uživatele.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou výkony testovaných čističek?
  • Jak funguje propojení s chytrým telefonem?
  • A s jakými celkovými investicemi musíme počítat, bereme-li v potaz i dokupování dalších filtrů a spotřebu elektřiny?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se