Prezident Miloš Zeman připravil dvě kontroverzní nominace do klíčových státních institucí. Jako ústavního soudce navrhuje Aleše Gerlocha a jako zástupce ombudsmanky Zdeňka Koudelku. Proti Gerlochovi se bouří polovina Senátu s argumentací, že je to člověk, který na Ústavním soudu odůvodní prezidentovi cokoliv. Proti Koudelkovi vznikla iniciativa s názvem Ombudsman v ohrožení, která tvrdí, že pokud se Koudelka stane zástupcem Anny Šabatové, může být po úřadu chránícím občany proti úřední zvůli veta. Lze prezidentovi jeho nominace vyčítat? A jsou obavy oprávněné?

Nejdříve nutno říci, že prezidenta je možné za jeho výběr kritizovat, ale není na něm nic, co by odporovalo demokratickým principům. Prezident zkrátka do funkcí navrhuje osoby, které jsou blízké jeho vidění světa a hodnotám, jež sdílejí jeho voliči. Miloš Zeman, kdysi formálně sociální demokrat, se vyprofiloval v otevřeného národního konzervativce, což je orientace, která vyhovuje jeho příznivcům.

V případě kandidáta na ústavního soudce Aleše Gerlocha jim jistě bude konvenovat návrh dostat do ústavy formulaci, že "Česká republika je vlastí českého národa", jež dělá z menšin implicitně občany druhé kategorie. V případě kandidáta na zástupce ombudsmanky Zdeňka Koudelky pak prezidentovi voliči zase ocení celoživotní práci ve prospěch mocenského tandemu Klaus-Zeman, který tvoří hodnotový protipól liberálního vidění světa akcentující lidská práva, práva menšin a podobně. Těsná většina společnosti si zkrátka zvolila Miloše Zemana za prezidenta a on dělá v rámci svých pravomocí všechno, aby ji obsloužil. Svůj k svému, tak už to chodí. Nic nedemokratického na tom není.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru