Vize futurologů je dávno skutečností. K informacím všeho druhu máme přístup kdykoli a prakticky kdekoli na světě. Rozhodující krok k tomu lidstvo udělalo díky internetu a službě World Wide Web, která se zrodila právě před třiceti lety.

Tehdy britský počítačový vědec Tim Berners-Lee představil koncept dokumentů majících své síťové adresy a navzájem propojených hypertextovými odkazy, takže, jak napsal Berners-Lee v návrhu, "zatímco čtete tento dokument, můžete skočit na další klikem myši". Není žádný důvod, proč by takové hypertextové linky nemohly zahrnout multimédia včetně grafiky, řeči a videa, pokračoval autor, který se za své zásluhy dočkal povýšení do šlechtického stavu.

Pár let nato už přesně tak k informacím přistupovaly miliony lidí. Berners-Lee nejenže navrhl koncept světové informační pavučiny a dal jí chytlavé jméno World Wide Web, naprogramoval také první webový prohlížeč (spojený hned s editorem stránek) a navrhl i protokol, kterým při přenášení stránek klientské programy dodnes komunikují se servery.

Timovi Berners-Leemu však jeho dítko, které právě dospělo do zralého věku, radost nedělá. Naopak, je ze současného stavu zděšen a burcuje svět radikálními slovy o nefunkčním webu poháněném "perverzními" pobídkami a internetu, který přestal být silou dobra. Je to jen deprese akademika, kterému se nenaplnily idealistické představy, a proto volá po státních zásazích?

Podle Berners-Leeho jsou příčiny poruch tři. Na první místo umístil v dokumentu zveřejněném na začátku týdne záměrně škodící obsah a činnosti. Jako příklad uvádí počítačové útoky ve službách států, kriminální činnost i on-line obtěžování. Sám připouští, že takové zlovolné akce nikdy nepůjde zcela vymýtit, ale dodává, že společnost si může vytvořit zákony a kodexy chování, které by je potlačily. Tak jako se děje v off-line světě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru