Kdykoliv se začne mluvit o reformě zdravotnictví, celá diskuse za pár dní či týdnů vyšumí. Poslední pokus tzv. Julínkovy reformy (mimo jiné přinesla třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře) dopadl z hlediska politiků katastrofálně a na další už nikdo nemá odvahu. Fakta jsou ovšem neúprosná: pokud dojde ke zpomalení ekonomiky a jen mírnému růstu nezaměstnanosti, zpomalí se příliv peněz. Současně stárne populace a rostou nároky. Otázka je jasná, kde vzít peníze?

Lze pochopit, že do velké reformy se nikomu nechce, zvyšovat zdravotnické odvody z mezd a platů není reálné a proti zvýšení spoluúčasti je jednoznačně KSČM, která současnou vládu drží u moci.

Nikdo ovšem netvrdí, že nejsou možné drobné změny. K těm by ovšem byla nutná skutečně podrobná analýza současného stavu. Ministerstvo zdravotnictví by mělo vědět, jaká je dostupnost té které odbornosti v krajích. Jaké jsou k dispozici přístroje a zda jsou skutečně využívány − nejen osm hodin běžné pracovní doby, ale klidně 24 hodin, protože přístroj za stovky milionů má jet naplno. Jaké operace a zákroky je nezbytné dělat v blízkém okolí a co je možné soustředit do velkých center, která už třeba v onkologii a kardiologii existují. Jak je zajištěná následná péče. Jak funguje domácí péče (zdravotnická) a nakolik spolupracuje s péčí sociální. Témat je mnoho, absence informací je hrozivá.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru