Když na Caracas v těchto dnech padne noc, zahalí jinak rušnou metropoli ponuré ticho. "Všechno umlkne. Jako kdybyste byli ve městě stínů," uvedl pro britský list Guardian šestadvacetiletý právník Alejan­dro Guzmán z Caracasu. Podobně jako miliony dalších Venezuelců se i Guzmán snaží vyrovnat s největším výpadkem elektřiny v dějinách země, který trvá už od čtvrtečního podvečera.

"Jsem frustrovaný a naštvaný, že se to stalo. Ale věděli jsme, že to jednou přijde," dodává Guzmán. V sobotu i v neděli se v části metropole podařilo dodávku elektřiny obnovit, ale vždy jen na několik hodin.

Autoritářský prezident Venezue­ly Nicolás Maduro tvrdí, že za výpadkem stojí "elektrická válka", kterou proti zemi vedou Spojené státy, jež se ho chtějí zbavit. Havárie prý postihla obrovskou hydroelektrárnu El Guri na jihu země. Co přesně se ale stalo, není jasné.

Opoziční venezuelský lídr Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem země a jehož nyní uznává asi 50 států světa, ale za viníka označil Madurův režim.

Ten do rozvodné sítě a elektráren léta neinvestuje. Navíc firmy na distribuci elektrické energie vedou namísto odborníků lidé loajální režimu. Výsledkem je chatrný systém, který je náchylný na poruchy a výpadky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.