Ať padají hlavy, volají někteří politici a protikorupční organizace v reakci na vyšetřování možného ovlivňování tendru na provozovatele mýta na dálnicích. V odezvě na to o funkce nejspíš přijdou brněnští politici ANO, kteří jsou mezi devíti obviněnými z ovlivňování veřejných zakázek a úplatkářství. V případu figuruje první místopředseda ANO, poslanec Jaroslav Faltýnek, i šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj, s nímž měl Faltýnek zakázku probírat. Obviněni však nejsou a na jejich odvolání to zatím nevypadá.

Po zátahu na radnici Brna-střed z minulého týdne skončil ve vazbě radní pro investice Jiří Švachula a vedoucí odboru investic Petr Liškutin (oba ANO), jenž je zároveň místostarostou Brna-Ivanovic. S Faltýnkem jsou spjati nepřímo přes jeho syna Jiřího, který se s oběma zná.

Vedení jihomoravského ANO v pondělí večer navrhlo oba obviněné vyloučit ze strany, což musí ve čtvrtek schválit celostátní předsednictvo hnutí. "Zároveň jsme oba vyzvali k rezignaci na politické funkce," řekla předsedkyně jihomoravského ANO Taťána Malá s tím, že se hnutí od jednání obviněných členů distancuje.

Kvůli nim hrozilo, že ani ne půl roku po volbách může ANO opustit radnici centrální brněnské městské části. Starosta Brna-střed Vojtěch Mencl (ODS) kvůli policejní razii před jednáním nevylučoval rozpad koalice ODS, lidovců a ANO.

"Reakce ANO musí být hlubší. Nejsme v situaci, kdy by stačilo jen vyměnit člověka za člověka," řekl Mencl.

O možném rozpadu koalice se mluvilo celý den. "Na jednání jsme přišli s výstupy z městského i krajského setkání, kde došlo k vyloučení kolegů. Hnutí ANO není v situaci, kdy by mohlo usilovat o další vedení gesce investic," uvedl po večerním jednání koaličních stran místostarosta za ANO Martin Landa. Radní za ANO by podle něj zůstal bez portfeje.

Zástupci ODS a KDU-ČSL přístup ANO uvítali. "Kolegové z ANO přišli s návrhem, že radního Švachulu vyzvou k rezignaci na post radního. Pokud nebude doručena do středečního zasedání zastupitelstva, bude z postu radního odvolán," řekl starosta Mencl.

Situaci musí projednat zastupitelské kluby ODS a lidovců. "V koalici jsme s hnutím ANO byli už v uplynulém volebním období a byla to spolupráce velmi dobrá. Další vývoj záleží na dohodě v klubech," doplnila lidovecká místostarostka Michaela Dumbrovská.

Ve funkci skončil také brněnský předseda ANO Pavel Dvořák. "Pověřená vedením organizace bude místopředsedkyně Karin Karasová," uvedla Malá. Dvořák byl blízkým Švachulovým spolupracovníkem, oba jsou zastupitelé v Brně-středu.

Faltýnek zůstává ve funkci

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.