Dvakrát byl polský politik Janusz Onyszkiewicz ministrem obrany. Nejprve na počátku devadesátých let a potom v letech 1997 až 2000, kdy Polsko spolu s Českem vstupovalo do Severoatlantické aliance. "Mysleli si, že to bude neúměrně drahé," říká o tom, proč tehdy Američané a další spojenci váhali nad přijetím nových členů.

HN: Čeho se našim zemím podařilo v obraně a bezpečnosti za dvacet let členství v alianci dosáhnout?

Nejenže jsme vstoupili do NATO, ale stali se z nás hodnotní členové aliance. Neuvěřitelným způsobem to stabilizuje bezpečnost v naší části Evropy. A když vezmeme v úvahu situaci, kterou nyní vytváří Rusko, tak kdybychom nebyli v NATO, bezpečnostní problémy v Evropě by byly neuvěřitelně horké. NATO způsobuje, že tak ostře v tuto chvíli nevypadají. To, že jsme považováni za vážné partnery v alianci, je důležité, ačkoliv je vidět, že NATO se nerozšířilo dostatečně na východ.

HN: Co byla nebo je naše přidaná hodnota alianci?

Naší přidanou hodnotou bylo to, co jsem zdůrazňoval Němcům v době, kdy se v alianci vedla debata, zda přijmout Polsko: Pokud bude Polsko stát proti vojenskému ohrožení malých rozměrů, tak k tomu NATO nepotřebuje a poradí si samo. Pokud se ale objeví tak velká hrozba, s níž si Polsko samo neporadí, ten problém bude ne šest set, ale šedesát kilometrů východně od Berlína. Proto bylo rozšíření NATO v zájmu jeho členů. A varování, že Polsko bude v alianci prosazovat nějakou protiruskou politiku, je nesmyslné. Už jen proto, že Polsko jako hraniční země chce Rusko jako přátelského partnera, a ne jako nepřítele.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru