Uchazeči o práci se při vstupních pohovorech stále častěji setkávají s větším využitím moderních technologií. Absolvují například videopohovor přes aplikace Skype či WhatsApp. "Technologie ušetří spoustu času i nákladů v případě, že kandidát a firma mají k sobě daleko. Je také možné pomocí mobilního telefonu natočit krátké video a představit se firmě rovnou," vysvětluje Kateřina Prášilová, personální manažerka projektu Jobstack.it. Podle jejích zkušeností je kreativita vítána více než dřív.

Jsou i jiné nové trendy, které výběrová řízení aktuálně ovlivňují a které mohou být pro uchazeče výhodou. V blízké budoucnosti se podle údajů Jobstack.it rozšíří využívání technologie nazvané iBeacon, zkráceně beacon. Ta člověku, který se nachází v blízkosti dané společnosti, zašle SMS s informací, jaké pracovní pozice jsou volné.

Do hry vstupují také nové technologie v podobě chatbotů, virtuálních automatizovaných komunikátorů. "Představte si, že chatujete s robotem, který je natolik chytrý, že se vás dokáže vyptat na to, jakou hledáte pozici, kde, za jakých podmínek, jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti a podobně. K recruiterovi se pak dostane již hotový obrázek a oba ušetříte spoustu času," popisuje Prášilová.

Obdobně podstatné − jak z pozice uchazeče, tak zaměstnavatele − je uvědomit si, že kandidát se už nemusí automaticky o práci "prosit". "Oproti minulosti je uchazeč naším rovnocenným partnerem a je třeba se k němu tak chovat," podotýká manažerka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru