Polostátní energetický kolos ČEZ je za své nákupy v zahraničí dlouhodobě kritizován. Tentokrát to zkouší na domácí půdě. Podle informací HN loni na podzim poslal nabídku největší české plynárenské společnosti innogy s tím, že by rád koupil její tuzemská aktiva. Hodnota takové transakce by mohla činit vyšší desítky miliard korun.

Případný prodej, jenž ale není zatím jistý, by mohl být součástí obří transakce mezi německými energetickými firmami RWE, pod niž innogy spadá, a E.ON. Ty si v rámci celé Evropy prohazují aktiva v obchodu, jehož výše podle předběžných odhadů překročí částku 1,1 bilionu korun.

1,1 bilionu

korun má být celková hodnota výměny aktiv mezi německým RWE a E.ON. Součástí obchodu by mohl být i prodej některých aktiv innogy v Česku. Jejich hodnota se odhaduje na 100 miliard korun.

I kvůli tomu, že se bude o případné transakci rozhodovat v Německu, nebyl mluvčí plynárenské firmy Martin Chalupský příliš sdílný. "Innogy nikdy nekomentuje spekulace, které se objevují na trhu," odepsal na sadu dotazů HN.

To, že ČEZ innogy kontaktoval, ale pro HN potvrdil mluvčí firmy Ladislav Kříž. "Při pohybech aktiv mezi německými energetickými společnostmi jsme projevili zájem, v případě prodeje některých aktiv, účastnit se tohoto procesu. Zatím se tato příležitost nevyskytla," řekl bez dalších detailů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru