Česko neustoupí od kontrol polského hovězího masa nejméně do jednání obou stran se zástupcem Evropské komise, které se uskuteční 18. března v Bruselu. Řekl to ministr zemědělství Miroslav Toman po středečním jednání s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Ten podle české strany s plánem nalézt společné řešení souhlasil.

"Informoval jsem ho o aktuální situaci v České republice, o včerejším (úterním) rozhovoru s polským ministrem (zemědělství Janem Krzysztofem) Ardanowským a o závazcích, které polská strana dala," sdělil Toman po jednání, které podle něho trvalo více než půldruhé hodiny.

Jediným konkrétním závěrem schůzky byla dohoda, že se Toman spolu s polským protějškem sejdou na trojstranném jednání během zasedání Rady EU v Bruselu 18. března. Do té doby podle Tomana nebude Česko nic měnit na kontrolách, k jejichž zrušení minulý týden Prahu vyzvala Evropská komise. České úřady se podle něj rozhodnou až po vyhodnocení slíbených polských kroků.

Andriukaitis středeční setkání označil za "produktivní". Český ministr ujistil, že Praha má zájem na "zklidnění situace", sdělil polské agentuře PAP komisař. "Jednou z mých priorit je ochrana evropských občanů a vím, že český, stejně jako polský ministr mají tytéž cíle," citovala Andriukaitise agentura PAP.

Ve čtvrtek hodlá komisař o výsledcích středečního jednání telefonicky hovořit s Ardanowským.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od předminulého čtvrtka. Vyvolal je nález salmonely zhruba v 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Související