Poslední dva týdny je na devizovém trhu s korunou nuda. Proti euru je kurz zaseklý mezi 25,60 a 25,70.

Letošní rok se zatím nese ve znamení snižující se závislosti kurzu české měny na globálním sentimentu a vývoji okolních regionálních měn.

Na rozdíl od loňska je, zdá se, koruna do určité míry opět ovlivňována i domácími událostmi.

Rozhýbat ji mohou zpřesňující se očekávání toho, jak dopadne zasedání bankovní rady ČNB o sazbách. Uskuteční se 28. března. Trh má nyní zakalkulovány zhruba dvě třetiny z předpokládaného zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Přetrvávající vysoký objem peněz na trhu brání koruně v posilování a naopak ji činí zranitelnou. Rizikem pro spekulanty je tedy to, že ČNB v březnu sazby nezvýší. Na to by zřejmě tuzemská měna reagovala oslabením.

K lepšímu formování očekávání ohledně dalšího pohybu úrokových sazeb a potažmo kurzu pomůže nadcházející série dat.

Další pokles nezaměstnanosti a robustní růst reálných mezd podpoří očekávání vyšších sazeb. Stejným směrem by měla vyznít únorová inflace. Ta se podle našeho odhadu dostala na 2,6 procenta. Naopak největší hrozbu a neznámou představuje brexit. Obavy z jeho neřízené varianty, odstartované den po zasedání ČNB, by rozhodnutí zvýšit sazby odložily.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru