Někde úleva a potlesk, zato jinde obavy a nejistota. Nálady, které vyvolalo prohlášení celého území krajského města Ústí nad Labem plus přilehlých Trmic za takzvanou bezdoplatkovou zónu, jsou protichůdné.

Metropole Ústecka se sice zbavila strachu z dalšího šíření obchodu s chudobou. Spekulanti už tam nebudou otevírat nové ubytovny s předraženým, protože státem dopláceným bydlením. Skončí tak i příliv sociálně slabých, často problémových obyvatel, a tudíž i nárůst kriminality.

Jenže tohle všechno teď nejspíš vyhřezne v nějaké jiné okolní lokalitě. Klidně i tam, kde potíže dosud nebyly. Ale hlavně tam, kde místní radnice zatím nechtěla nebo nestihla vyhlásit "oblast sociálně nežádoucích jevů, v níž noví obyvatelé nemají nadále nárok na výplatu doplatku na bydlení, byť splňují obecná kritéria pro jeho přijímání" (jak to od roku 2017 umožňuje zákon o pomoci v hmotné nouzi).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru