Z Jiřího Paroubka si lze s odstupem dělat legraci, ale minimálně v jedné věci měl pravdu: politika je o symbolech. V politice nezáleží až tak na tom, co děláte, ale spíš na tom, jak se to, co děláte, jeví. Nerozhodují tvrdá data, klíčový je dojem a pověst. To je meritum politiky, to je základ úspěchu. Anebo samozřejmě neúspěchu.

Proč o tom mluvím? Protože tady máme nádhernou ukázku totálního nepochopení této prosté zákonitosti, a to skrze jednoho Paroubkova politického současníka. Do funkce v olomoucké ODS se po letech vrací Ivan Langer. A z pohledu Občanské demokratické strany, respektive jejího vnímání voliči to těžko nazvat jinak než reputačním karambolem.

Je úplně jedno, že Ivan Langer nikdy nebyl z ničeho obviněn. Je úplně jedno, že od jeho odchodu z politiky uplynulo už osm let. A dokonce je úplně jedno i to, že v olomoucké ODS má mít jen manažerskou, nikoli politickou funkci. Langer, ať se mu to líbí, nebo ne (spíš ne), je jedním ze symbolů "kmotrovské" éry ODS. Té éry, která štvala voliče natolik, že v roce 2013 poslali ODS málem ke dnu, a vůči které se úspěšně vymezil Andrej Babiš, aby odstartoval do politických výšin, ve kterých se pohybuje dodnes.

Člověk opravdu nemusí být akademicky vzdělaný politolog jako předseda ODS Petr Fiala, aby mu bylo jasné, že je to právě vzpomínka na tuhle neblahou éru, která brání ODS v tom, aby se dostala nad nynějších třináct až patnáct procent voličských preferencí. Fiala se může snažit s vymýšlením programových taháků pro pravicové voliče sebevíc, ale dokud voliči neuvěří, že se celá strana totálně odstřihla od minulosti, na volební vítězství to stačit nebude.

Langerův návrat do − byť vcelku marginální − funkce je z pohledu "očisty" ODS stotunová koule na noze. V PR oddělení Andreje Babiše si po oznámení Langerova návratu nepochybně otevřeli šampus. S takovou si mohou dát klidně nohy na stůl − Langer pracuje za ně, prostě jen tím, že je a že je tam, kde je.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru