Desetitisíce lidí protestují v alžírských městech už několik dní proti kandidatuře dosavadního prezidenta Abdalazíze Butefliky v dubnových prezidentských volbách. Buteflikovi je 82 let, v čele země je od roku 1999 a je vážně nemocný. Před šesti lety prodělal mrtvici, po které je na vozíku a na veřejnosti ani v televizi se neobjevuje. I nyní pobývá v Ženevě na léčení. Naposledy se ukázal na veřejnosti před sedmi lety, když slavnostně otevíral alžírské metro.

"Nepřestaneme, dokud se nezbavíme toho systému," řekla agentuře Reuters třiadvacetiletá studentka Áiša na demonstraci v Alžíru. "Buteflika by měl odejít se ctí. Je nemocný, ani není schopný mluvit," uvedl osmatřicetiletý majitel kavárny a pekařství Nabíl Rahmún.

Ulice arabských měst zachvátily protesty proti vládnoucím režimům před osmi lety, ale v Alžírsku bylo ticho. Vláda armádních důstojníků, tajných služeb a lidí ovládajících klíčový energetický sektor tehdy krizi bez problémů ustála. Nyní to ale vypadá, že problémy jen odložila. Stabilita režimu je ohrožena.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.