Dát si teď veřejně jídlo z polského hovězího, případně drůbežího, to zní skoro, jako by se člověk přiznával k tomu, že se chce dobrovolně otrávit. Spor o maso mezi Polskem a Českou republikou se namísto uklidnění vyostřuje. Stávající ministr zemědělství Miroslav Toman, jinak také dlouholetý podnikatel v zemědělství, obhajuje kontroly masa, které Evropská unie prohlásila za nepřiměřené.

Europoslanci Tomáš Zdechovský či Jiří Payne povýšili veterinární kontroly na zbraň, s níž Česká republika hrdinně a neohroženě čelí nenáviděnému Bruselu. A předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Faltýnek rovnou prohlásil, že dává přednost českému masu, protože "naše maso je stoprocentní jistota a je stoprocentně zdravé". Jako pravá ruka premiéra a dlouholetý člen představenstva konglomerátu Agrofert to bezpochyby musí vědět nejlíp. Boj proti polským potravinám hoří v plné síle a čeští politici se v něm vidí jako Boží bojovníci.

Chybí jen málo, aby některý z politiků vytáhl oblíbené téma potravinové soběstačnosti. Ostatně vláda Andreje Babiše ji má i v programovém prohlášení, kde slibuje: "Chceme dosáhnout co nejvyšší soběstačnosti ve výrobě co nejširšího spektra základních potravin a zajistit kvalitní a bezpečné potraviny pro občany."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru