Případné uzavření dohody o obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou by mohlo poslat ceny akcií na světových burzách, tedy i těch evropských, vzhůru. Podle názoru stratégů švýcarské investiční banky UBS se kvůli nejistotě a obavám z nárůstu protekcionismu hodnota indexu globálních akciových trhů MSCI All Country World pohybuje o deset procent níže, než by za "normální" situace měla. V případě evropského ukazatele Stoxx Europe 600 prý dokonce o 13 procent.

"Podle našich propočtů se akcie na globálních trzích nadále obchodují s vysokou slevou," uvedl ve svém posledním komentáři hlavní stratég UBS Yianos Kontopoulos. "Pravděpodobnost, že brzy dojde k dohodě, se zvyšuje. A i v případě, že by náš model ukazoval větší rozdíl, než jaký je ve skutečnosti v cenách akcií zohledněný, tak zde nadále existuje prostor pro růst."

Návrat důvěry investorů

Podle posledních zpráv se jednání mezi oběma velmocemi vyvíjejí příznivě − mimo jiné by tak mohlo dojít k vyřešení sporů ohledně krádeží duševního vlastnictví ze strany čínských podniků. Roste tak naděje, že nedojde k nárůstu protekcionismu. To by mělo pozitivní vliv nejen na obě největší světové ekonomiky, ale například i na exportně zaměřené Německo.

Uzavření smlouvy mezi USA a Čínou zřejmě povede ke snížení či odstranění řady celních bariér. Hodně však bude záležet na ochotě Číny dodržovat dohodnutá pravidla.

Obchodní spory a obavy z jejich eskalace byly společně s obavami ze zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou jedním z hlavních důvodů, proč kurzy akcií po celém světě v závěru minulého roku klesaly.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru