Blížící se krize je evergreen české debaty o ekonomice, jehož popularita nepochybně odráží cosi z české skeptické povahy. Stávající podoba této debaty však trochu trpí nevyjasněností pojmů.

Jednak je třeba rozlišit mezi zpomalením růstu (které se zřejmě blíží), krizí a mezi léty 2008 a 2016 zažitou tzv. velkou recesí − krizí výjimečné hloubky. A pak je třeba se zamyslet nad příčinami, které mají ke krizi či zpomalení růstu vést. Obecně k němu může dojít z podstaty cyklického vývoje reálné ekonomiky. Ekonomiku ale může zpomalit jednorázový jev, otřes finanční soustavy, politické erupce, jako je obchodní válka, brexit nebo problémy některých zemí eurozóny.

Začneme-li takto rozlišovat, je zjevné, že pravděpodobnost opakování velké recese je velmi malá. Událost, ke které dochází (v podobě tzv. velké deprese 30. let minulého století a zmíněné velké recese) jednou za padesát let, se nejspíše během 20 let dvakrát nezopakuje. Navíc je dnes finanční systém velmi likvidní a vázaný kapitálovými omezeními, naopak na počátku velké recese (a i velké deprese) byl finanční systém dostatečně kapitalizovaný, ale chyběla likvidita. Situace je tedy jiná a likvidní finanční systémy většinou nemají taková rizika. Samozřejmě, v Evropě nám toto trochu maskují často oprávněné obavy o zdraví finančních institucí zemí "jižního křídla", dosah jejich problémů však není celosvětový. Takže, byť by nás Evropany krize takových institucí věru nepotěšila, Američany či Číňany by zas tak dramaticky nezasáhla.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru