Kdo si chtěl v Česku před 17 lety koupit koblihu nebo koláč, nesehnal je jinak než zabalené v mikrotenovém sáčku. Mohla za to vyhláška ministerstva zdravotnictví, která zakazovala volný prodej plněného a zdobeného pečiva.

Pekaři si stěžovali, že se výrobky v sáčcích zapařují, což zákazníky odrazuje od nákupu. Ministerstvo se však bránilo tím, že jen plní požadavky Bruselu. Nakonec se ukázalo, že česká norma byla daleko tvrdší než původní evropská směrnice, která se o balení pečiva do sáčků vůbec nezmiňovala.

Podobných případů, kdy stát ještě zpřísňuje požadavky EU, je v Česku více. Praxi takzvaného pozlacování unijních předpisů nyní hodlá omezit ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO).

Jde o jeden z návrhů, kterými hodlá podnikatelům usnadnit život.

Každý, kdo bude chtít v budoucnu prosadit tvrdší variantu evropské regulace, by musel vysvětlit, proč se nedrží minimálních požadavků, a vyčíslit, jaké dopady by dodatečná regulace měla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.