Zrušení plateb státu za děti, studenty, důchodce, matky na rodičovské dovolené či nezaměstnané by rozkolísalo současný systém zdravotního pojištění, varují lékaři a ekonomové. Systém by byl citlivý na případnou hospodářskou krizi a očekávaný nárůst seniorů v populaci. Odborníci jsou většinou přesvědčení, že by peněz v systému nakonec ubylo a stát by je musel doplatit. Už dnes přitom ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že současné peníze nestačí a bude zřejmě nutné zavést ve zdravotnictví systém komerčního připojištění.

Premiér Andrej Babiš potvrdil, že jeho ministři o změně financování vyjednávají. Stát by přestal platit za péči o státní pojištěnce, současně by zaměstnancům a podnikatelům zvedl odvody na zdravotním pojištění. To by mělo vykompenzovat chystané zrušení superhrubé mzdy.

"Já ani nevěřím, že je tento záměr myšlený vážně. Pokud by návrh prošel, znamenalo by to obrovskou ránu současnému solidárnímu systému zdravotnictví. Důchodci by se stali terčem nelibosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, kteří by na ně museli platit více peněz," říká prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.