Co jsou vlastně inovace mezi právníky? Jen stěží by to byl fakt, že umíme všichni pracovat s Microsoft Office. Pojem "proptech" se už odpovědi přibližuje více, přesto však se mi zdá až příliš jednoduché pojem inovace používat pouze pro technologie. Inovace jsou totiž celou oblastí aktivit, která je neoddělitelnou součástí společnosti rozvíjející podnikatelského ducha, tvořivost a představivost. Je to ale i ochota riskovat.

Přitom právě my advokáti máme mnohdy sklon k myšlení v zajetých kolejích. Myslíme určitým způsobem, který jsme se naučili na univerzitách a jejž pak uplatňujeme v rámci našeho povolání. V určitý moment to vede až k rutině. Kde je pak místo pro inovace?

Pokud se podívám na svůj osobní vývoj, musím konstatovat, že je velmi konzervativní a tradiční. Již Arnold Schwarzenegger řekl ve filmu Policajt ze školky, že je policistou proto, že i jeho otec měl v Rakousku stejné povolání. Podobně tomu bylo i u mě, vyrostl jsem v Rakousku v rodině advokátů. První inovací, která mě postihla, bylo pravděpodobně rozhodnutí nestát se advokátem v Rakousku a místo toho odejít do zahraničí. Tehdy (v devadesátých letech) byl život v Praze považován za stejně exotický, jako kdybych odešel do New Yorku. Toto první inovativní rozhodnutí jsem však neudělal zcela vědomě; nepřestěhoval jsem se do Česka, abych zde začal nový život, spíše jsem tu v rámci jedné stáže "zůstal viset".

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru