Dlouhou dobu si dodavatelé potravin v celé Evropě stěžují, že maloobchodní řetězce zneužívají svou sílu na trhu a často jim vnucují nevýhodné podmínky. Už brzy by však měla začít platit pravidla, která by měla takovou praxi znemožnit. Očekává se, že během března europoslanci schválí směrnici o nefér obchodních praktikách. Na jejím základě pak jednotlivé země připraví vlastní zákony.

Více než polovina členských států včetně Česka už je má. Schválení čerstvé evropské směrnice však pro ně bude znamenat příležitost je přiostřit.

Je to poprvé, kdy unie tento problém řeší plošně. "Směrnice vyjmenovává nekalé praktiky, které mají být za všech okolností zakázané, například pozdní platby za zboží podléhající zkáze, jednostranné nebo zpětné změny smluv, rušení objednávek na poslední chvíli nebo zastrašování odvetnými opatřeními," řekla HN europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která se na přípravě pravidel podílela.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete, jaké novinky z evropské směrnice by se například mohly ocitnout v již platném českém zákonu o významné tržní síle.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.