Rok 2018 byl nejhorším pro takzvané účastnické fondy doplňkového penzijního spoření. Ty dynamické ztratily v průměru 8,6 procenta. Někteří komentátoři píšou, že výhodnost účastnických fondů zachraňují jen příspěvky státu. Další zdůrazňují, že loni nebyl schopen překonat inflaci ani jeden účastnický fond. Tyto pohledy jsou nejen scestné, ale rovněž nebezpečné.
Nejprve ke státním příspěvkům, které teď údajně zachraňují výhodnost účastnických fondů. Dynamické účastnické fondy přirozeně investují do akcií. A ty mají vysokou kolísavost přímo v DNA. Faktem je, že akcie odměnily investory v dlouhodobém horizontu štědrými výnosy, byť své držitele čas od času vystavily náročným zkouškám.
Představte si, že na konci ledna 2004 investujete do amerických akcií. Budeme uvažovat akciový index S&P 500 a pro jednoduchost nebudeme brát v úvahu dividendy, pouze cenový vývoj akcií. Zmíněný index má v době vašeho nákupu hodnotu zhruba 1 130 bodů. O pět let později, koncem ledna 2009, je na pouhých 826 bodech. V té době "sedíte" na ztrátě 27 procent. Protože nepanikaříte, na investici se znovu podíváte až za rok, na konci ledna 2010. Index je na 1074 bodech. Žádná hrůza, nicméně i tak jste po šesti letech v mírné ztrátě.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru