Uplynulý čtvrtek poskytl zajímavou sondu do vztahu poslanců a veřejnoprávních médií. Ve sněmovně se odehrál skoro osmihodinový maraton veřejného slyšení kandidátů do Rady Českého rozhlasu a následného výběru finalistů.

Pro milovníky žánru fantasy byla tahle akce jako dělaná. Podobně jako v Pratchettově Těžkém melodičnu se i tady objevili bardi s harfou, trollí bubeníci a trpasličí trubači.

Poučné to bylo i ve vztahu k zákulisním dohodám o jednotlivých kandidátech. Na veřejném slyšení se představilo přes dvacet lidí. Zájem poslanců o jejich představy byl ale tradičně nevalný. Z mediálního výboru se dostavila sotva polovina členů: čtyři poslanci ANO, dva zástupci SPD a vždy jeden poslanec od pirátů, lidovců a KSČM. Občanští demokraté, starostové a ČSSD účast odpískali.

Lze jim to vyčítat? Oficiálně je to přece právě veřejné slyšení, podle kterého by se měla řídit podpora jednotlivým kandidátům. Kde jinde už by mělo zaznít, jakou vizi chtějí uchazeči přinést? Reálně ale závisí na dohodě poslaneckých klubů, koho podpoří. Je evidentní, že na seznamu zájemců jsou lidé, které by samostatně nenapadlo do rozhlasové rady kandidovat, a udělali to jen proto, že se na ně někdo aktivně obrátil. Princip zákulisních domluv platí už roky a nic na něm nezměnily ani sebevědomé výkřiky o očistě politiky a transparentním výběru uchazečů. Veřejné slyšení je spíš divadlo, které ale mimoděk o kandidátech a jejich myšlenkách mnohdy prozradí více, než by sami chtěli. Po večírku se dostaví kocovina, když slyšíte jejich představy a pak se ukáže, že jsou ve finále. Před pár lety tak jeden z adeptů oznámil, že vizi nemá a kandiduje jenom kvůli přivýdělku − a stejně ho poslali dál. Neuspěl až při hlasování celé sněmovny.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru