Příběh Josefa Toufara, katolického kněze, který umírá v důsledku brutálních výslechů Státní bezpečnosti 25. února 1950, přitahuje skoro po 70 letech pozornost veřejnosti stále více. Překvapuje, jak oslovuje lidi napříč sociálními skupinami, místo jeho posledního působení Číhošť se stalo spontánním poutním místem, kam přicházejí tisíce poutníků. Sama katolická církev zahájila v roce 2013 proces jeho blahořečení, které ještě zdůrazní důležitost hodnot, za něž položil život. Kniha Miloše Doležala Jako bychom dnes zemřít měli vyšla v Itálii a Polsku, vznikla divadelní hra, opera, obrazy, sochařská díla, televizní pořady.

Kolem toufarovského fenoménu se spontánně vytvořilo společenství, které vnímá, že pouze slouží něčemu většímu, vzácnému, jedinečnému. Zdůrazňuji slovo spontánně, protože to není výsledkem nějakého vymyšleného a financovaného "projektu", ale vyrůstá to samo z hlubokých a tajemných kořenů. Co z té mnohovrstevnatosti vypíchnout pro naši dobu?

Historici se snaží popsat minulost mnoha způsoby, ale pro pochopení charakteru doby zřejmě stále nejlépe slouží příběhy. Politicky opatrný kněz, který byl kvůli oblibě u farníků vypuzen ze své původní farnosti, je bez jakéhokoliv právního základu unesen z fary, krutě týrán a nucen k tomu, aby se přiznal k podvodu a obvinil své církevní představené, aby tak komunisté mohli zinscenovat politický monstrproces. Díky své vnitřní síle, ryzosti i fyzické robustnosti odolává čtyři týdny, takže se násilí stupňuje až k tragické smrti navzdory pokusu na poslední chvíli ho "zachránit" pro plánovaný proces. Tělo musí zmizet pod cizím jménem v anonymním hromadném hrobě.

Nestačí, že ho připraví o život, ještě se pokusí zničit jeho pověst pomluvou, že se tento vnitřně zvrácený třídní nepřítel a agent Vatikánu dopouštěl pedofilního jednání.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru