Tuzemská inflace vzrostla v lednu o 0,5 procentního bodu na 2,4 procenta, růst HDP urychlil na jedno procento mezičtvrtletně, hlásí ČSÚ. Neměla tak dvojice bývalých analytiků v ČNB, která počátkem února hlasovala za další růst sazeb, přece jenom pravdu? Nehrozí české ekonomice inflace a neměly by sazby růst podobným tempem jako v roce 2018?

Ne. Zaprvé, inflace je z 50 procent způsobena sektorem bydlení. Bojovat sazbami ČNB s růstem cen elektřiny či krotit nimi růst imputovaného nájemného, což je další viník růstu indexu bydlení, je nesmyslné a/nebo neefektivní. A to ani nemluvíme o tom, že ČSÚ i počátkem roku 2019 skrze změny ve výpočtu imputovaného nájemného zvýšil váhu cen nových nemovitostí ve spotřebním koši, čímž dále uměle zvýšil inflaci.

Zadruhé, růst HDP v posledním čtvrtletí 2018 byl silný, ale je to pohled do zpětného zrcátka. Vepředu se silnice již klikatí a jsou v ní díry. Z eurozóny fouká mrazivý vítr − průmysl v prosinci poklesl nejvíce od roku 2009, indexy nákupních manažerů či vývoj objednávek pak hlásí, že to určitě není dno. Německo se potácí na hraně recese i bez brexitu, dokonce i česká vláda hodlá začít šetřit. To vše růst ČR o notný kus oproti třem procentům z roku 2018 zpomalí. Dále tlumit takovou ekonomiku vyššími sazbami není namístě.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru