Umělá inteligence už člověka předčí v mnoha oblastech. Dokáže rychle překládat psané i mluvené slovo do různých jazyků, nahrazuje řidiče za volanty autonomních aut, neobejdou se bez ní internetové vyhledávače Google či Seznam.cz. V příštích letech se navíc očekává, že převezme práci chirurgů na operačních sálech. Světovými lídry v rozvoji a využívání této technologie jsou nyní Spojené státy a Čína, Evropská unie ani Česko jako její členská země ovšem nechtějí zůstat pozadu.

"Absolventi českých vysokých škol umělou inteligenci rozvíjejí ve firmách, jako jsou Google, Amazon či Microsoft. Jen velmi málo z nich ovšem zakládá start­-upy, které by se na tuto technologii soustředily. To chceme změnit," říká Petr Šrámek, předseda poroty nově vzniklé soutěže AI Awards, kterou pořádají HN spolu s AI Startup Incubatorem. Cílem klání, jehož výsledky budou vyhlášeny 30. dubna, je obor umělé inteligence (AI − artificial intelligence) v Česku více zviditelnit a ocenit místní společnosti i jednotlivce, kteří v této oblasti působí.

Spousta expertů, málo podnikatelů

Podle Šrámka, který má za sebou bezmála třicetiletou kariéru v IT byznysu, si Česko rozhodně nemůže stěžovat na špatné zázemí. "Lidí, kteří se v umělé inteligenci vyznají, máme více než kanadský Montreal, který je považován za jedno ze světových center pro oblast AI," uvádí. Dodává, že problémem je právě fakt, že spousta kvalifikovaných "ajťáků" po škole raději zvolí bezpečnou kariéru v zahraniční korporaci typu Microsoftu či Googlu.

"Naše země ovšem potřebuje budovat vlastní silné podniky a potřebuje, aby tu vznikaly nadějné domácí start­-upy," míní Šrámek. Ten v Praze předloni založil již zmiňovaný program AI Startup Incubator, který je zaměřený na rozvoj start­-upů, jež v oblasti umělé inteligence působí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru