Za tři měsíce budou eurovolby a od českých voličů se ozývá hlasité zívání. Není divu − v ignoranci Evropského parlamentu jsme úřadujícími vicemistry Evropy. Před čtyřmi lety přišlo k volbám jen 18 procent Čechů (horší to bylo pouze na Slovensku) a letos to bude podobné. Proč zrovna u nás je to taková katastrofa?

Ze zběžného pohledu je nezájem o eurovolby zvláštní. Když člověk sleduje debatu na sociálních sítích, dospěje k závěru, že Česko je rozděleno na dva nesmiřitelné tábory: Na jedné straně czexitáři a na druhé příznivci unie, přičemž obě skupiny jsou ochotny za své postoje vykrvácet na barikádách. Jenže pokud by to tak skutečně bylo, měly by obě skupiny velkou motivaci jít k volbám − czexitáři proto, aby unii zničili zevnitř, zastánci EU, aby ji chránili a podpořili její fungování. Volební účast by pak byla vysoká, či alespoň na evropském průměru − tedy aspoň 42 procent. Jenže není. K volbám u nás přišel s bídou každý pátý.

Z toho plyne hypotéza: těch, kterým na evropském projektu záleží, ať pozitivně nebo negativně, je u nás zhruba jen pětina. To, co vypadá jako vyhrocená bitva o identitu, je ve skutečnosti jen šarvátka menšinových kmenů. Ty mezi sebou bojují na sítích − a zbytku české společnosti je unie upřímně fuk.

Na jednu stranu je tak u nás loajalita ke společnému evropskému projektu velmi slabá. Proto například nefungují apely na solidaritu, třeba v otázce migrace. Ale zároveň to znamená, že to, co navenek vypadá jako český euroskepticismus, je pouze lhostejnost. Nějaká masová česká "antiEU" akce opravdu nehrozí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru