Zájem o přípravné třídy na základních školách v Česku roste. Stupeň mezi mateřskou a základní školou mohou ale podle školského zákona zřizovat jen veřejné a církevní školy. Se soukromými, tedy těmi, které z veřejných peněz nedostávají příspěvky na provoz, zákon nepočítá. Přitom by nulté ročníky chtěly dětem nabízet i ty.

"Podle zákona se do přípravných tříd zařazují děti, u kterých je předpoklad, že to vyrovná jejich vývoj. Pokud rodiče plánují vzdělávání v soukromé škole, nemohou se pro ni rozhodnout," říká Jan Jiterský, místopředseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Ministerstvo školství však upozorňuje, že přípravné třídy mají především dorovnat vývoj dětí ze sociálně slabých a znevýhodněných rodin. "Třídy by se měly zřizovat hlavně tam, kde není dostačující nabídka a možnosti mateřských škol," vysvětluje mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Nulté ročníky ale vznikají i jinde než v problémových oblastech, oblíbené jsou ve velkých městech, včetně Prahy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.