Rodina Wallenbergových z průmyslově vyspělého Švédska patří v Evropě k největším investorům. Získala významné majetkové podíly především ve firmách se severskými kořeny. Jacoba Wallenberga, předsedu správní rady společnosti Investor AB, ovládané jeho rodinou, o to více zneklidňuje nejistota panující kolem brexitu. Stejně tak obchodní konflikty mezi USA a jeho hlavními partnery.

Politická rizika a hrozba "tvrdého brexitu" už četné podniky kontrolované společností Investor AB nutí přizpůsobovat se. Především hromadit zboží na skladech, aby nebyly po neuspořádaném odchodu Británie z Evropské unie narušeny dodávky.

Švédská podnikatelská dynastie Wallenbergových v současné době spravuje ve firmách, v nichž drží významné akciové podíly, majetek v přepočtu zhruba za 37 miliard dolarů. A mnohé tyto firmy, jako například Electrolux nebo výrobce léčiv AstraZeneca, podnikají globálně a jsou odkázány na exportní trhy.

"V podnikání se řídíme zásadou, že se nelze orientovat na krátkodobé zisky. Naším cílem je vytvářet hodnotu pro firmy, do nichž jsme investovali a kde máme zájem o jejich dlouhodobý rozvoj," prohlásil v nedávném rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung Jacob Wallenberg, od roku 2005 předseda správní rady společnosti Investor AB.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru