Zatímco loni akcie firem z rozvíjejících se zemí prudce oslabovaly, vstup do letošního roku se jim vydařil. Index těchto trhů posílil od konce prosince o sedm procent a investoři nepřetržitě nalévají prostředky do fondů specializovaných na tyto trhy. Finančním trhům pomohla americká centrální banka, která svou mírnější rétorikou vyvolala návrat apetitu k riziku. Otázka však zní, zda akcie z regionu dokážou svou solidní výkonnost i nadále udržet.

Rozvíjející se ekonomiky ohrožují zejména dva faktory, a to silný dolar a obavy ze zpomalování Číny. Firmy na rozvíjejících trzích se často financují právě pomocí dolarových půjček a ak­tuální posilování americké měny jim tak sráží dolů zisky. Dolar zůstává silný navzdory holubičímu obratu Fedu. Nahoru jej ženou primárně pozitivní data z americké ekonomiky. Čínská poptávka je pro kondici celého regionu klíčová. Její citelné ochlazení by mohlo vyvolat negativní odezvu.

Přesto by se ani jedna z hrozeb nakonec nemusela naplnit. Čínská vláda si riziko zpomalování uvědomuje a snaží se ekonomiku nastartovat. To tamní poptávce krátkodobě pomůže. Silnější dolar lze rovněž považovat za přechodný faktor. Věříme, že v průběhu roku opět oslabí. Takový výhled akciím nahrává. Region tak má nakročeno k tomu, stát se jedním z investičních vítězů letošního roku.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru