Antimonopolní úřady mají řadu nectností. Jsou často pomalé, takže když se rozhoupají k zásahu, může být dominantní firma, proti které se vede řízení, už na ústupu ze slávy. Stává se také, že technologický pokrok přelajnuje hřiště tak důkladně, že omezení konkurence přijde ze zcela jiné strany.

V některých případech se dá orgánům, které chrání hospodářskou soutěž, vytknout naopak nedůslednost a neprůhledné chování. Motivy si přitom můžeme jen domýšlet. Stačí si připomenout deset let starou kauzu popisovanou v médiích, ve které figuroval Andrej Babiš jako již deklarovaný majitel Agrofertu, holdingu pohlcujícího jednu firmu za druhou, a Martin Pecina, toho času šéf českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Oba pánové se opakovaně "neformálně" scházeli mimo kancelář, například v autosalonu, a bavili se o případech, které antimonopolní úřad s Agrofertem řešil. Pecina dokonce bezelstně (nebo proto, že už neměl jinou obranu?) hlásal, že "se tak setkává úplně s každým, kdo chce".

Vyústění? Pecinovi ani takový poklesek dlouhodobě poškozující renomé úřadu nezabránil v obsazení ministerského křesla hned ve dvou vládách. A druhý z aktérů tajných schůzek? Také nejde říct, že by jeho další byznysovou a politickou dráhu tento dobře známý skandál nějak zkomplikoval.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru