Klienta České podnikatelské pojišťovny před časem při cestě do Chorvatska zastavili tamní policisté a odmítli mu uznat platnost takzvané zelené karty − mezinárodního dokladu o platném pojištění vozidla. Důvodem bylo, že karta byla vytištěná na bílém papíře. "Poslali jsme poté zelenou kartu jako sken do e-mailu, aby ji klient mohl místní policii ukázat," popsala událost HN mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Osvědčení vydávají pojišťovny v Evropě standardně na zeleném papíře. Kdo si však sjedná pojištění on-line, dostane zpravidla nejdřív dočasné potvrzení e-mailem a musí si ho sám vytisknout, než dostane od pojišťovny originál. Když nemá k dispozici přímo zelený papír, měl by potvrzení alespoň vytisknout na zelený podklad. Pojišťovny na to klienty výslovně upozorňují. "Kartu, jež není vytištěna v zelené barvě, nemohou orgány oprávněné k její kontrole považovat za platnou a řidiči pojištěného vozidla pak hrozí pokuta," vysvětluje Čapková.

Požadavek, aby byl doklad vytištěný na zeleném papíře či alespoň podkladu, vyplývá z mezinárodní dohody a promítá se i do českých zákonů. "Zákon jasně mluví o zelené kartě, nikoli o kartě bílé nebo jinak barevné," říká Čapková.

V praxi mohou nastat situace, kdy klientovi uškodí i nevhodný odstín. Jeden z redaktorů HN zažil situaci, kdy úřednice odmítala uznat doklad vytištěný na zeleném podkladě. Podle ní nebyla barva dostatečně zelená a příliš se blížila šedé. Nakonec však doklad přijala.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru