Andrej Babiš vyrazil na lov živnostníků. Je to chytrá taktika. Od voleb rostou preference ODS, která se mimo jiné na tuhle voličskou skupinu zaměřuje. Takže logickou úvahou je pokusit se jí uloupnout pár procent.

Je ale zájem ANO důvěryhodný? Napoví způsob, jakým Babiš o svém vztahu k živnostníkům hovoří.

V komentáři pro pondělní Lidové noviny píše, že se živnostníkům omlouvá, že na ně "nějak zapomněl". V tom samém čísle ale v rozhovoru říká, že dříve pomoci živnostníkům "nešlo", protože ministrem práce byl Jan Mládek, který je nesnášel. Tak jak to je? Obojí najednou platit nemůže. Už protichůdné výmluvy naznačují, že Babišova náhlá empatie k živnostníkům nepostrádá účelovost. Tím spíše, že z dosavadní praxe plyne, že Andrej Babiš na živnostníky opravdu nezapomněl. Myslel na ně systematicky. Výsledkem byla EET, kontrolní hlášení DPH, najímání stovek nových berních úředníků, kteří na nejednoho živnostníka "zaklekli". Tedy zvýšení byrokracie a zintenzivnění "každodenní buzerace od státu" − pravý opak toho, co ANO slibuje teď.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru