S tím, jak se blíží porážka takzvaného Islámského státu přežívajícího nyní na syrsko-iráckém pomezí, roste důležitost otázky, co si počít se zajatci a s jejich rodinnými příslušníky. Případy zvláštního zájmu představují radikální islamisté pocházející z Evropy. Právě na jejich účet v letech 2015 až 2016 totiž připadaly krvavé atentáty ve Francii a v Belgii a o to oprávněnější jsou obavy z jejich případného návratu.

Taková vyhlídka patří k nejvážnějším bezpečnostním rizikům a tím, kdo ji nyní evropským vládám připomněl, je americký prezident. Jeho víkendový vzkaz byl ryze trumpovský: "Spojené státy žádají Británii, Francii, Německo a další státy, aby převzaly více než 800 bojovníků ISIS, které jsme zajali v Sýrii, a postavily je před soud. Porážka chalífátu je na spadnutí. Alternativa není dobrá, jinak bychom je byli nuceni propustit…"

Jedna věc je, co s radikálními islamisty na bojišti, a úplně odlišná, jak s nimi nakládat před nezávislými soudy v zemích s fungujícím právním pořádkem. Při dobývání domu obsazeného bojovníky ISIS nejspíše nelze před výstřelem žádat o předložení průkazu, případně obstarat zaprotokolovanou výpověď svědků, kdo pálil z toho či onoho okna. Pokud však má být někdo postaven třeba před německý soud nebo jen zadržován ve vazbě, musí být dotyčný identifikován a důvody pro zadržení, či dokonce odsouzení spolehlivě podloženy. Což je jen část problému, protože například Francie, kde je již nyní ve vězení několik stovek islamistických teroristů, přiznává, že si s nimi neví rady, především, jak zabránit, aby za mřížemi neovlivňovali ostatní. Řada pachatelů atentátů se mnohdy radikalizovala, právě když sdílela cely s džihádisty.

Že by o všech těchto potížích v Bílém domě nic netušili? Při transakčním přístupu Donalda Trumpa je mnohem pravděpodobnější, že zamířil na slabé místo Evropanů a nynějším tlakem stupňuje svou vyjednávací pozici, jejímž hlavním mottem je "my v obraně děláme a platíme hodně a vy musíte přidat".

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru