Už za dva týdny přijedou do Česka zástupci Evropské komise a oficiálně zahájí vyjednávání o tom, kolik peněz přesně dostane Česko z Bruselu na rozvoj regionů. A za co je bude moci utratit. Česko jde na řadu jako první ze všech států unie. S vědomím, že štěstí přeje připraveným, ministerstvo pro místní rozvoj vypracovalo plán, jak dotace od roku 2021 rozdělovat.

Jako podklad pro vyjednávání poslouží dokument s názvem Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020, který začátkem února schválila vláda.

Ambice je jasná. Více než 20 miliard eur, které by podle plánu Evropské komise mohlo Česko přes fondy vyčerpat v letech 2021−2027, nám má pomoci vykročit ke vzdělanostní ekonomice založené na výrobě s vyšší přidanou hodnotou. A také se zbavit závislosti na zahraničních investorech a "zajistit vysokou kvalitu života obyvatel," stojí v dokumentu. Ten ale neodpovídá na otázku, jak to udělat.

"Z hlediska ekonomické vyspělosti se pozice české ekonomiky za posledních 20 let víceméně nezměnila," uvádí koncepce. Podle dokumentu stojí ČR v popředí pomyslného pelotonu bývalých postkomunistických států, přičemž některé země ekonomického jádra EU jsou výkonnostně stále daleko vpředu.

To je smutné hodnocení, uvážíme-li, že v letech 2007−2013 mělo Česko ve fondech k dispozici 26,2 miliardy eur a v současném období 2014−2020 může vyčerpat dalších 24 miliard eur. Peníze mají sloužit na strukturální změny a investice.

Cílem evropských fondů je rozvíjet úroveň členských zemí a snižovat jejich sociální a ekonomické nerovnosti. Situace v Česku neznamená, že by země peníze nevyužila. Mezi roky 2007 a 2017 jsme s podporou fondů zrealizovali více než 70 tisíc projektů.

Statistiky ukazují, že polovinu veřejných investic, jako jsou stavby silnic a škol, by si Česko nemohlo bez eurodotací dovolit. Dotace kryjí například 80 procent nákladů na rekonstrukci D1.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.