Popáté se jako jediný kandidát ucházel o křeslo šéfa hnutí ANO, znovu uspěl a opět s vysokou podporou členů. Premiérovi Andreji Babišovi dalo svůj hlas 206 z 238 delegátů, proti jich bylo jen 13 a zbytek se zdržel.

Hnutí bude stejně jako dosud velet v tandemu s prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem, jenž na sněmu v pražském Chodově dostal 190 hlasů. Společně ANO před sedmi lety zakládali a v neděli dávali najevo, že nemíní téměř nic měnit na politice, kterou dosud prosazovali.

"Pořád se někdo ptá, proč nemám protikandidáta. Asi je to tím, že mě hnutí stále ještě potřebuje," prohlásil Babiš. Zároveň upozornil: "Už se nebudu měnit, jsem na to starý. Ale chci se učit z vlastních chyb."

Babiš na letošním sněmu podpořil na post stranické dvojky Faltýnka tak silně jako nikdy dříve. "Je to pro mě klíčový muž," podotkl.

Andrej Babiš také avizoval, co chce jako premiér se svou vládou prosazovat. Slíbil například snižování daní zaměstnancům, zrušení superhrubé mzdy, podporu prorodinné politiky či revizi některých sociálních dávek.

Faltýnek v nominačním projevu vyzval členy k loajálnosti vůči politice ANO. "Nechovejme se neloajálně k vládě a podporujme ji ze všech pozic," řekl Faltýnek a prosil zároveň delegáty, aby neměnili osvědčený model vedení hnutí. Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo zároveň označil za jednoznačně vymyšlenou záležitost.

Babiš s Faltýnkem mohou počítat s tím, že nebudou mít v nejužším vedení nikoho, kdo by jim vážněji oponoval. Řadovými místopředsedy zůstávají ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, kteří v této funkci byli také minulé dva roky.

Jedinou novou tváří mezi místopředsedy ANO je šéf sněmovny Radek Vondráček. Nahradil bývalého ministra obrany Martina Stropnického, který se už před časem tohoto postu vzdal, protože se stal velvyslancem v Izraeli.

Kritik Macura neuspěl

Místopředsedou se naopak nestal ostravský primátor Tomáš Macura. Podpořilo ho pouze 115 delegátů, což mu ke zvolení nestačilo.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.